Witajcie!


Jakiś czas temu opowiadałem Wam o ciekawym miejscu, które można odwiedzić rowerem - Zerwanym Moście. W połowie drogi pomiędzy tym miejscem, a Białymstokiem, leży wieś Gajowniki. To właśnie tam znajduje się posąg Światowida oraz mała kapliczka poświęcona Mokoszy, Matce Ziemi.

Ów pomnik jest tylko kopią. Oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Światowid został odnaleziony w rzece Zbrucz na Podolu, w 1848 roku. I tak naprawdę niewiele wiadomo o jego pochodzeniu, pojawiło się też wiele teorii na temat znaczenia samej rzeźby (ta niepewność dotyczy zresztą wielu elementów słowiańskiej kultury i systemu wierzeń).

Replika znajdująca się w Gajownikach jest wierną kopią oryginału. Opiekują się nią polscy Rodzimowiercy, na prywatnej działce. Jej właściciel udostępnił ten obszar publicznie każdemu, kto zapragnąłby odwiedzić to miejsce. Całe miejsce jest doprawdy urokliwe - są tu stawy, drzewka oraz owocowe krzaczki. Sam Światowid usytuowany został pod dużym drzewem, na którym umieszczono kapliczkę Mokoszy. Jako że teren oddalony jest od głównej drogi, jest tu bardzo spokojnie. Da się nawet wyczuć pewną pradawną energię. Można przyjechać tu z przyjaciółmi, aby posiedzieć przy ognisku, czy też samemu lub z kimś bliskim, tylko po to, aby choć odrobinę się zrelaksować i wyciszyć. Tym bardziej, że Gajowniki położone są bardzo blisko Białegostoku (ok. 10 km od jego obrzeży) oraz trasy Green Velo. Tak magiczne miejsce blisko miasta. To grzech nie odwiedzić tej miejscówki choćby raz. A jako że teren znajduje się pod opieką polskich Rodzimowierców, to organizowane są tu takie wydarzenia jak np. Noc Kupały. A to może być prawdziwa gratka dla zainteresowanych.

Skoro już wspomniałem o Green Velo. Kilka tygodni temu wystąpiłem w audycji na temat Narwiańskiego Parku Narodowego, wypowiadając się pokrótce o jego okolicach oraz samej trasie rowerowej. Czułem się odrobinę dziwnie, stojąc po tej drugiej stronie mikrofonu. Ale było to fajne doświadczenie, z chęcią to kiedyś powtórzę. Już niedługo przedstawię Wam kolejną fajną miejscówkę z tej okolicy. Bądźcie czujni.